Delfy to starożytne miasto w środkowej Grecji, położone w Fokidzie, na zboczach góry Parnas. Znane jest jako siedziba najpotężniejszej wyroczni antycznej Grecji, świętego miejsca kultu boga Apollina. W latach świetności ściągali tutaj pielgrzymi z całego regionu basenu Morza Śródziemnego, pragnąc zasięgnąć rad przepowiedni.
Najważniejszym zabytkiem Delf jest kompleks świątyń i budowli sakralnych znajdujący się na tarasach górskich. Sercem tego sanktuarium była świątynia Apollina, wzniesiona w VII wieku p.n.e. na miejscu wcześniejszej, datowanej na VIII wiek p.n.e. Bogato zdobiona, koryncka świątynia stanowiła miejsce składania ofiar i obrzędów religijnych. Obok niej znajdowała się skalna nyża emanująca oparami, z których jasnowidzka – Pytia, przepowiadała przyszłość. Pozostałości głębokich studzien i źródła przypominają o historycznej wadze tego miejsca. Przed świątynią zachowały się ruiny altan zwanych skarbcami, gdzie bogate miasta-państwa składały ofiary i kosztowne dary ku czci Apollina.
Nad całym kompleksem góruje monumentalny Teatr Delijski, odnawiany w II wieku n.e. Mógł pomieścić nawet 5 tysięcy widzów, przybyłych tu na uroczystości religijne. Stąd rozpościera się wspaniały widok na majestatyczny Parnas. W okolicy odnaleziono także ślady zabudowań mieszkalnych, trakty i gimnazjon, czyli ośrodek ćwiczeń fizycznych dla młodzieży.
Na zachód od głównej świątyni archeolodzy odkryli ruiny antycznego stadionu, gdzie odbywały się igrzyska sportowe nawiązujące do tych w Olimpii. Dziś płaska, równa nawierzchnia jest czytelną pozostałością bieżni. Wyjątkowym odkryciem jest tutejszy polichromowany relief ukazujący najstarszy znany wizerunek wyścigów rydwanów.
Blisko stadionu znajdują się pozostałości teatru hellenistycznego z III wieku p.n.e. Widownia oraz scena są dziś w dużej mierze zrekonstruowane. Okoliczne ruiny obejmują m.in. gimnazjon z toaletami z okresu rzymskiego oraz wodociągi zaopatrujące w wodę sanktuarium i miasto.
Wszystkie te budowle składają się na wyjątkowy, wielowiekowy kompleks archeologiczny w Delfach. Dzięki stałym pracom wykopaliskowym, odsłaniającym systematycznie kolejne części starożytnej zabudowy, stanowi on żywe świadectwo bogatej historii tego miejsca i jego roli w kulturze antycznej Grecji.