Widok na górę Fuji

Góra Fuji – najwyższy szczyt Japonii

Góra Fuji, choć pospolita nazwa ta nie do końca oddaje jej znaczenie. To szczyt, który od wieków stanowi symbol Kraju Kwitnącej Wiśni. Najwyższa góra Japonii, licząca 3776 metrów wysokości, wyłania się w całej okazałości ze środka wyspy Honsiu, górując samotnie nad otaczającym ją krajobrazem.

Oprócz niezwykłej wysokości, Fuji słynie ze swojego doskonale stożkowatego kształtu, będącego dziełem regularnych erupcji wulkanu na przestrzeni setek tysięcy lat. Ten regularnie wyprofilowany kształt oraz gładka, pokryta śniegiem kaldera wierzchołka, sprawiają, że wzbudza on zachwyt każdego, kto ma okazję go podziwiać.

Góra stanowi widoczną z wielu miejsc dominantę Regionu Wielkich Równin i dzięki swej charakterystycznej sylwetce jest rozpoznawalna dla każdego Japończyka. Nie dziwi fakt, że przez tysiąclecia była i jest inspiracją dla artystów, symbolizując nie tylko piękno natury, ale i siłę narodowego ducha. Jest obiektem kultu i czci w rodzimej religii shinto, obok bogatej symboliki będącej nierozerwalną częścią kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dla turystów góra Fuji to wyzwanie nie tylko pod względem pokonania ogromnej różnicy wzniesień. To miejsce związane jest z odwieczną tradycją zdobywania szczytu. Oblicza się, że każdego roku ten niezwykły szczyt zdobywają setki tysięcy wspinaczy, z których większość stanowią pielgrzymi z całej Japonii. Dla zwiedzających udostępniono cztery główne trasy wejściowe, wychodząc z różnych części podstawy góry w trakcie okresów największej aktywności od lipca do września. Drogi do szczytu są odpowiednio oznaczone i obsługiwane przez niezliczoną liczbę domków schroniskowych, usytuowanych wzdłuż traktów. Goście z całego świata przybywają, by stanąć na platformie na wierzchołku góry i skąpać się w blasku wschodzącego słońca, który ukazuje się nad morami chmur, rozciągającym się przed ich stopami.

Góra Fuji jest nie tylko pięknością natury, uwielbianą przez tubylców oraz turystów, ale także aktywnym wulkanem. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku, a choć nie jest to znak jego aktywności na co dzień, naukowcy uważnie monitorują ten niezwykły szczyt. Wierzą, że każda kolejna erupcja może zakłócić współczesny, regularny kształt góry. Dlatego też, pielgrzymki na szczyt pozostają jedną z najpopularniejszych atrakcji Japonii i pozwalają w pełni doświadczyć całej gamy wrażeń związanych z tym mieniącym się symbolicznym znaczeniem wzgórzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *