Stare Miasto w Berat

Stare Miasto w Berat

Położone w południowej części Albanii, Stare Miasto w Berat stanowi jedną z najlepiej zachowanych i najbardziej malowniczych starówek na Bałkanach. Ten unikalny zespół architektoniczny, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, urzeka swoim niepowtarzalnym charakterem i harmonijnym połączeniem wpływów ottomańskich, bizantyjskich i weneckich.

Sercem Starego Miasta jest twierdza, która góruje nad okolicą, dając wspaniały widok na dolinę rzeki Osum i otaczające wzgórza. Wewnątrz potężnych murów obronnych znajdziemy labirynt wąskich uliczek, krętych schodów i zaułków, w których zatrzymał się czas. Domy w Starym Mieście są zbudowane z charakterystycznego białego kamienia wapiennego i drewna. Ich architektura, z wysuniętymi balkonami i drewnianymi gzymsami, tworzy niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Zwiedzając Stare Miasto, nie można przeoczyć Muzeum Etnograficznego, które mieści się w jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych domów. Ekspozycja pozwala poznać codzienne życie mieszkańców Berat w czasach ottomańskich. Kolejną atrakcją jest Muzeum Ikon Onufriego, mieszczące się w XVI-wiecznej cerkwi, które prezentuje słynne dzieła albańskiego malarza Onufrija.
W samym sercu Starego Miasta znajduje się plac Kala, otoczony kawiarniami i restauracjami, których ogródki zapraszają do odpoczynku i podziwiania urokliwych zaułków. To tutaj można poczuć prawdziwy klimat tej starej dzielnicy.

Berat zachwyca nie tylko malowniczą starówką, ale także kilkunastoma zabytkowymi meczetami, które stanowią świadectwo bogatej historii miasta. Wśród nich wyróżnia się Meczet Czerwony, zwany także Meczetą Płonącego Drzewa, z pięknymi malowidłami zdobiącymi wnętrze.

Stare Miasto w Berat to miejsce wyjątkowe, które pozwala przenieść się w czasie i poczuć atmosferę dawnej epoki. Spacerując wąskimi uliczkami, podziwiając dawną architekturę i zabytki, można na chwilę zatrzymać się i odetchnąć dalekim echem historii. To obowiązkowy przystanek dla każdego miłośnika architektury i kultury Bałkanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *